Turistička agencija Zeus Travel
Grci su veliki ljubitelji vožnje i automobila, i bez problema priznaju da bez njih ne mogu. U suštini, oni će se začuditi šta tu ima da se prizna, to da jedna porodica ima dva automobila sasvim je normalno, a vozački ispit se polaže čim uzrast deteta to dozvoli. Uz to, navikli su da uvek i svuda stižu svojim automobilom, pa ih bije glas da će i od svoje zgrade do obližnje trafike skoknuti kolima. O tome kakvi su vozači ćemo nekom drugom prilikom, ali sigurno je da se neko može iznenaditi kada čuje da, uzimajući u obzir vozačke navike nacije, postoje mesta u ovoj zemlji gde uopšte nema automobila. Takva su upravo prelepa ostrva Hidra i Speces, nedaleko od Atine.
Hidra se nalazi za oko 2 sata vožnje trajektom od atinske luke Pirej. Neki je opisuju kao šarmantno, ušuškano i romantično, dok je drugi vide kao glamurozno ostrvo. Bilo kako bilo, kada stignete u glavni i najviše naseljeni grad ostrva, vaše glavno prevozno sredstvo biće magarci, a jedini uslovno rečeno automobil na ostrvu je - đubretarski kamion. Ostrvo možete lako obići i pešice i uživati u arhitekturi i popločanim uskim uličicama. Imajte na umu da ovde nećete pronaći fantastične plaže koje obično krase grčka ostrva, ali svakako ćete moći da se okupate ako želite, uvalica ima sasvim dovoljno.
Kada ste na Hidri, trebalo bi svakako da obiđete Manastir Profitis Ilias (odnosno Manastir proroka Ilije, kao što ste možda pretpostavili). Do njega vas čeka sat vremena laganog hoda uzbrdo. Nije potrebno da budete u fantastičnoj kondiciji za ovaj uspon, samo da se opremite vodom ako obilazak isplanirate po velikoj vrućini. Bićete svakako nagrađeni za trud kako lepotom samog manastira, tako i lepotom pogleda na ostrvo koji se odozgo pruža.
Na Hidri ćete takođe uživati u prelepim zdanjima na svakom ćošku. U pitanju su gradske kuće koje su stanovnici ostrva izgradili još u 19. veku, kada se većina njih bavila brodogradnjom i sarađivala sa Engleskom i Francuskom, u doba njihovoh velikih ratova i osvajanja.
Ako ste već na Hidri, predlažemo da obavezno produžite trajektom do Specesa, a možete i obilazak početi od Specesa i to tako što ćete se odvesti kolima do Peloponeza koji je od Specesa udaljen samo 5 km. Možete i iz Atine direktno do Specesa, brodom za oko 2 sata. Na ovom ostrvu ćete uživati u obilasku znamenitosti, ali i u predivnim plažama.
Speces je omiljeno letovalište Atinjana, kako "običnih smrtnika" tako i poznatih i tako je već godinama unazad. Speces je poznat po glamuru, ali dosta drugačijem od onog na Mikonosu. Kao i na Hidri, većina dešavanja i većina stanovnika nalazi se u glavnom gradu ostrva. I ovde su na svakom ćošku prelepe gradske kuće, a automobili su veoma retka pojava. Ostvo možete obilaziti biciklom, motorom ili lokalnim taksijem. Jedan od simbola ostva je zdanje hotela Poseidonion Grand koji je otvoren još 1914. Ovaj hotel je verovatno jedan od razloga zašto su poznati i bogati odabrali ostvo Speces za svoju omiljenu letnju destinaciju, budući da već više od veka nudi luksuz i opuštanje. Hotel je inače renoviran i ponovo otvoren 2009. godine.
Ali nije Speces deo grčke istorije samo zbog turizma. Ostrvljani sa ponosom ističu da je ustanak protiv Turaka 1821. počeo sa ovog ostrva, odnosno da su oni prvi podigli zastavu ustanka. U pitanju je plava zastava na kojoj je crvenim iscrtan simbol ustanka i ispisani njihovi motivi: Sloboda ili smrt. Ovu ćete zastavu videti i dan danas istaknutu na mnogim mestima na ostrvu.
Jedan od najvažnijih učesnika ustanka bila je čuvena Laskarina Bubulina, žena koja je doslovno sve dala za slobodu svoje zemlje. Laskarina je bila poreklom sa Hidre, rođena je u Carigradu, a veći da svog života provela je na Specesu. Njen život u mnogome podseća na roman ili film koliko je ispunjen peripetijama i događajima. Udavala se dva puta i od muževa nasledila ogromno bogatstvo pošto je od obojice ostala udovica. Svo svoje bogatstvo potrošila je na brodove i naoružanje za svoje junake kako je zvala svoje saučesnike u oslobođenju. Bogatsvo joj je zamalo došlo glave jer su mnogi pokušavali da joj ga oduzmu, a nakon relativno uspešnog ustanka došli su joj glave političari nove države koji su je siromšanu proterali na Speces i činjenica da se njen sin zagledao u devojku iz bogate porodice kada njegova to više nije bila.
Bubulini su Rusi posthumno dodelili titulu admirala i ona je i dan danas jedina žena koja je ima. Godine 1991. jedan od njenih potomaka otvorio je na Specesu u njenoj kući muzej posvećen ovoj fantastičnoj ženi i ratnici koja je toliko volela svoju zemlju. Nikako nemojte propustiti da posetite ovaj muzej u kome možete videti oružje o odeću iz ovog perioda grčke istorije, pisma, knjige i mnoge lične predmete velike grčke heroine
Uživaj u Grčkoj u vreme izolacije
23.03.2020. Saznaj više