Turistička agencija Zeus Travel
I braća Grci i mi smo pravoslavci, mora biti da su nam svadbeni običaji potpuno isti, zar ne? Pa, ne baš. Razlike nisu velike, naravno i svakako će se Srbin koji prisustvuje svadbi u Grčkoj manje iznenaditi i išćuđavati od, recimo, Engleza, ali postoje i svakako su zanimljive. U narednim redovima pročitajte kako teče svadbeni dan u Grčkoj i uverite se u sličnosti i razlike.
Grčke svadbe počinju u kasno po podne. S obzirom na temperature u letnjim mesecima, ovo je sasvim logično. Slavlje se onda prenosi sa večeri do duboko u noć. Pre samog čina venčanja postoji naravno niz manjih i večih običaja, koje u savremeno doba mladenci biraju da li će da ispoštuju ili ne. Neki od najsimpatičnijih su brijanje mladoženje od strane kuma, kao izraz poverenja i ispisivanje imena mladinih neudatih drugarica na đonu njene cipele. Legenda kaže, čije se ime obriše tokom noći, ta će se sledeća udati.
Uzimajući u obzir da su Grci veliki vernici, godinama u nazad nije postojala dilema oko venčanja u crkvi. Ono što je olakšavajuća okolnost u ovoj zemlji je da, ako se venčate u crkvi, ne morate i u opštini, automatski vam je priznat i građanski brak. Međutim, kriza ali i neki novi trendovi, malo su promenili stanje. Crkveno venčanje je izuzetno skupo, a i većina parova želi da slavlje organizuje tako da bude kao iz njihovih snova, pa se mnogo parova odlučuje da se za početak prosto regirstuje u opštini, a zatim posle 5 nekad i 10 godina braka, kada već imaju decu, ali su i ekonomski stabilniji, na red dolazi venčanje u crkvi.
Ceremonija u crkvi slična je našoj, razlikuje nam se veličina detalja. Naime, ako na svojoj srpskoj svadbi u crkvi imate pristutnog gosta Grka, njegovu pažnju će najpre privući zlatne i bogato ukrašene krune koje nose mladenci. U Grčkoj mladenci nose venčiće, koji su simpatično ukrašeni, ali ni izdaleka nisu tako impozantni kao krune. Sa druge strane, Srbinu ili Srpkinji na grčkom crkvenom venčaju, sigurno će pasti u oko veličina sveća. Kod nas su one sasvim prosečne veličine u odnosu na grandiozne na grčkom venčanju. Čaše iz kojih mladenci piju vino u crkvi kod nas su univerzalne, dok se kod Grka one posebno kupuju za mladence i posebno ukrašavaju.
Zanimljivo je, i možda ne tako lepo, da je u Grčkoj sasvim normalno da budete pozvani samo na ceremoniju venčanja u crkvi, a ne i na proslavu. Tako se može desiti da na ceremoniji bude pristuno 300 ljudi, a na večeri koja sledi samo 100.
I kod Grka je prisutan barjak, ali je kod njih to specijalno ukrašena zastava koja ukazuje da se u tom domu neko ženi ili udaje. Umesto devera, mladu će mladoženji predati otac i brat, ako ga ima. Kao i obično, posebno su interesantna večnanja na ostrvima koja su vrlo često svet za sebe. Tako na Kritu, nema venčanja bez pucanja u vazduh, a muzici se naručuju pesme i svaka se zasebno plaća (poznato?). Kum i kuma izuzetno su važni, baš kao i kod nas i dok su ranije postojali porodična kumstva, sada su to sve češće najbolji prijatelji mladenaca.
Uživaj u Grčkoj u vreme izolacije
23.03.2020. Saznaj više