Turistička agencija Zeus Travel
Svaka zemlja ima svoje specifičnosti u proslavi dolaska Nove godine, a zemlja bogate tradicije kao što je Grčka svakako ne zaostaje ni u ovome. Ako tražite idealnu destinaciju za proslavu dočeka, nećete se pokajati ako se odlučite za najjužniju balkansku zemlju. Zamislite samo, doček pored mora u zemlji koja ima blagu zimu, pa ćete verovatno ponoć dočekati u kožnoj jakni. Mada, iako ne možete da zamislite novogodišnju noć bez snega, budući da je Grčka planinska zemlja tu su planinski centri za uživanje u pucketanju vatre, skijanju i toplim napitcima. Danas vam predstavljamo grčke novogodišnje običaje.
Prema starom grčkom običaju, centralni ukras proslave nije novogodišnja jelka, već - brod. Brod se ukrašava svetiljkama i to na Božić, a naravno prisutan je sve do Nove godine i kasnije. Kao i svuda u svetu, jelka je takođe prisutra i najčešće je ona ukras u domovima, ali ćete na trgu gotovo svakog mesta obavezno pronaći i ukrašenu barku. Jedno od objašnjenja ovogo običaja je da se domovi povodom praznika dekorišu već 6. decembra, na dan kada se proslavlja sveti Nikola, koji je, kao i kod nas zaštitnik moreplovaca, pa otud brod.
U Grčkoj novogodišnja noć je pre svega porodični praznik. Ređi su oni koji za novogodišnju noć izlaze u klubove i restorane. U ovoj zemlji, praznik se proslavlja u krugu porodice, ali to je veoma veliki krug jer se okuplja celokupna rodbina sa svih strana zemlje i sveta. Tako da kod njih nećete često čuti pitanje Gde ćeš za Novu godinu, s obzirom da će većina biti okupljena u domu nekog od članova porodice ili će svi zajedno ići na porodičnu večeru/ručak u restoran povodom praznika.
Kada već imate celu porodicu na okupu, red je da zaigrate partiju karata! Možda vam se čini neobičnim, ali u Grčkoj svi običaji oko proslave dolaska nove godine su vezani za prizivanje sreće u životu. Kako bi je prizvali, najčešće se igraju igre kartama, ali tu su i omiljeni tavli i naravno lutrija. Igra se u neke simbolične iznose, jedini cilj je przvati fortunu i okrenuti je u svoju korist.
Naravno, na novogodišnjoj trpezi naći će se veliki izbor đakonija, a za samom trpezom biće postavljeno jedno mesto viška. U skladu sa tradicionalnim grčkim gostoprimstvom, ovo mesto predviđeno je za putnika namernika i neplaniranog gosta. A nije neobično da ga neko zaista popuni. Ako imate prijatelje Grke, oni će vas vrlo rado pozvati da se pridružite familiji u novogodišnjoj noći, pa možda ovo mesto bude baš za vas.
Nar je takođe veoma bitan u proslavi nove godine, takođe usko povezan sa donošenjem sreće. Naime, običaj je da se veliki sočni nar okači iznad vrata. U ponoć, svi članovi porodice napuštaju kuću, a sa prvim otkucajima sata u novoj godini jedan, najsrećniji član porodice ulazi u kuću (to je obično najmlađi član). Nakon njegovog ulaska kojim simolično unosi sreću u dom, ostali ukućani bacaju nar kako bi se što više njegovog semena razlilo po kući, a samim tim i više sreće i berićeta.
Prvi januar je takođe prožet običajima, a najpoznatiji su kalanda, pesmice koje deca pevaju obilazeći komšiluk, za šta dobijaju novčanu nagradu od komšija. Prvi dan nove godine posvećen je svetom Vasiliju koji je za Grke zapravo Deda Mraz i deci donosi poklone. U njegovu čast pravi se vasilopita koju ukućani dele između sebe, a najsrećniji će u njoj pronaći novčić, baš kao kod nas u česnici.
Uživaj u Grčkoj u vreme izolacije
23.03.2020. Saznaj više